Hoşgeldiniz!

Bilgi paylaşım forum adresine hoşgeldiniz. Sizler için 7/24 güncel içerik giriyor ve girmeye devam edeceğiz. Herşey Sizin için.

Giriş yap lütfen!

Jeotermal Güç Santrallerinin Bitcoin Madenciliğinde Karbonsuzlaşma Sağlaması!

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
24,729
YENADER Genel Sekreteri Doç. Dr. Füsun Tut Haklıdır jeotermal enerji santralleriyle ilgili açıklamalarda bulundu;

“Jeotermal güç santralleri 24 saat boyunca elektrik üretirken, kaynak açısından meteorolojik koşullardan doğrudan etkilenmeyen, yenilenebilir enerji santralleri arasında her mevsim kesintisiz elektrik üretebilen sistemlerdir. Özellikle kripto para teknolojisinin yaygınlaşırken ihtiyaç duyduğu büyük enerji ihtiyacı ve gittikçe sayıları artan veri merkezlerinin çalışması ve soğutulması için gerek duyulan enerji ihtiyacı da hızla artmakta. Uluslararası Enerji Ajansı tarafından 2020 yılında hazırlanan raporun sadece veri merkezlerinde kullanılan enerjinin toplam tüketilen enerjinin % 1’ine karşılık geldiği ifade edilirken, hem sürdürülebilirliğin sağlanması hem de karbonsuzlaşma hedefleri göz önüne alındığında, ihtiyaç duyulan enerjinin yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilmesi ve soğutmada tüketilen su ihtiyaçlarının azaltılması önem arz etmekte.

Bu amaçla Pensilvanya’da 2013 yılında devre ve akabinde kapasitesi arttırılan alınan Iron Mountain Veri Merkezi jeotermal soğutma sistemiyle 2019’da %20 civarında bir enerji tasarrufu olduğunu açıklamıştı. 2030 yılına dek karbonsuzlaşma hedefi bulunan Google’ın ABD Nevada eyalatinde veri bankalarının enerjisini sağlamak amacıyla 2022 yılında 5 MWe’lık jeotermal enerji santrali kurma hedefi sene başında basına duyurulmuştu. Geçtiğimiz günlerde ise; El Salvador hükümeti sadece hali hazırda bir ön uygulamasının farklı bir jeotermal sahada yapıldığı ve sadece jeotermal enerjinin kullanılacağı ve bitcoin madenciliğinin yapılacağı bir “bitcoin şehri” kuracaklarını açıkladı.”


Kaynak: yenader.org

Kaynak : https://www.yeraltihaber.com/haber/...-madenciliginde-karbonsuzlasma-saglamasi-1698
 
Üst